Strona główna » Artykuły » Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę z pośrednikiem nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę z pośrednikiem nieruchomości?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kiedy chcemy kupić lub sprzedać mieszkanie albo dom, musimy poświęcić mnóstwo czasu na przeszukiwanie albo pisanie ogłoszeń, dzwonienie do ogłoszeniodawców, umawianie się na spotkania, ewentualne negocjowanie ceny i przygotowywanie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz przeanalizowanie umów. Nie zawsze mamy na te wszystkie czynności czas, a także odpowiednią wiedzę oraz cierpliwość. Dla ludzi, którzy chcą znaleźć dla siebie mieszkanie odpowiadające wszystkim ich potrzebom albo sprawnie sprzedać nieruchomość, przeprowadzić bezpieczną transakcję, a przy okazji nie stracić na to zbyt wiele czasu, powstały agencje pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Nasza agencja oferuje swoim klientom kompleksowe usługi z zakresu obrotu nieruchomości. Dzięki naszej pomocy mogą Państwo sprawnie, bezpiecznie i bez zbędnej straty czasu zarówno sprzedać, jak i kupić nieruchomość. Decydując się na skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości, warto wiedzieć, na co powinniśmy zwrócić uwagę, zawierając z nim umowę.

Jaka powinna być i co powinna zawierać umowa z pośrednikiem nieruchomości?


1. Musi być zawarta w formie pisemnej.
Każda umowa o pośrednictwie w obrocie nieruchomościami powinna być zawarta w formie pisemnej, każda inna forma zawarcia umowy jest nieważna.

2. Powinna dokładnie określać zakres czynności, którymi ma zająć się pośrednik.
Niezwykle istotną kwestią jest to, aby umowa z agencją nieruchomości precyzyjnie opisywała cały zakres czynności, jakimi ma zajmować się pośrednik.

3. Dokładne określenie czasu trwania umowy.
W umowie z pośrednikiem nieruchomości powinien znaleźć się zapis dokładnie określający czas jej trwania. 

4. Może zawierać tzw. klauzulę wyłączności.
Widząc w umowie z pośrednikiem nieruchomości zapis o klauzuli wyłączności, nie powinniśmy się niepokoić. Umowa tego typu może posiadać taki zapis. Jest to zastrzeżenie, które mówi o tym, że podczas obowiązywania danej umowy, sprzedający nie może zlecić innej osobie pośredniczenia w sprzedaży tej nieruchomości. 

5. Kwestia prowizji.
Bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z kwestią prowizji. Pamiętajmy, że pośrednik nie może oczekiwać wypłaty prowizji wynikającej ze sprzedaży nieruchomości w momencie podpisywania umowy przedwstępnej. Na tym etapie każda ze stron może jeszcze wycofać się z transakcji.

6. Ubezpieczenie.
Podpisując umowę z pośrednikiem nieruchomości, zwróćmy uwagę na to, czy posiada odpowiednie ubezpieczenie. Pamiętajmy, że dla naszego bezpieczeństwa musi on posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.