Strona główna » Artykuły » Fakty i mity dotyczące pośrednictwa nieruchomości

Fakty i mity dotyczące pośrednictwa nieruchomości

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Chcesz kupić mieszkanie? A może sprzedajesz dom? Zgłoś się do agencji nieruchomości. Pośrednik pomoże ci uporać się z techniczną stroną sprzedaży lub zakupu lokalu, a także załatwi niezbędne formalności. Jednak pomimo ogromnej popularności biur pośredniczących w obrocie nieruchomościami wokół tej branży usługowej narosło wiele krzywdzących mitów. Pora je obalić!

MIT Biura pośrednictwa nieruchomości pobierają duże prowizje

FAKT Prowizja pośrednika nieruchomości wynosi od 2 do 3%

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest przeświadczenie, jakoby pośrednicy nieruchomości pobierali ogromne prowizje. Tymczasem ich wynagrodzenie oscyluje na poziomie od 2 do 3% całkowitej ceny sprzedanego obiektu transakcji. Nieprawdą jest też, jakoby prowizja ta była kosztem ukrytym; jest ona ujęta w umowie prawnej, jaką pośrednik podpisuje z osobą, która sprzedaje nieruchomość. Rzadko też naliczana jest tylko od jednej strony transakcji: najczęściej dzielona jest pomiędzy kupującego i sprzedającego. Za niewielką sumę zatem korzystający z usług profesjonalnego pośrednika nieruchomości zyskuje bezcenny spokój i gwarancję, że operacja kupna lub sprzedaży mieszkania zostanie przeprowadzona w sposób rzetelny oraz uczciwy.   

MIT Aby zajmować się pośrednictwem nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji

FAKT Dobry pośrednik nieruchomości jest wykształcony

Chociaż w 2014 roku wygasł wymóg zdania egzaminu, niezbędnego do zdobycia licencji pośrednika nieruchomości, nie oznacza to, że w tym zawodzie nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji i kompetencji. Aby orientować się na przykład w standardzie oferowanych lokali, dobrze jest mieć wykształcenie związane z budownictwem lub architekturą. Często pośrednicy nieruchomości to absolwenci prawa, dzięki czemu sprawnie, szybko i rzetelnie przeprowadzają transakcje kupna-sprzedaży i będą w stanie uczulić swoich klientów na ewentualne kruczki prawne. Potrzebne są także kompetencje miękkie: umiejętność nawiązywania kontaktów, zdolności negocjacyjne, pewność siebie i dar przekonywania. Pośrednicy to również osoby stale poszerzające swoją wiedzę na temat rynku nieruchomości.

MIT Umowy na wyłączność są niekorzystne dla klientów

FAKT Umowa na wyłączność to najkorzystniejsze rozwiązanie

Ostatnim mitem, który obalamy, jest mit dotyczący umów na wyłączność. Wbrew utartym przekonaniom, właśnie to one są najkorzystniejsze. Pośrednik, otrzymując wyłączne prawo do reprezentowania właściciela nieruchomości, bierze pełną odpowiedzialność za wszelkie kwestie techniczne oraz organizacyjne. Ponadto umowa taka umożliwia szybszą realizację transakcji. Nieruchomość zostaje szeroko wyeksponowana i reklamowana, a pośrednik będzie bardziej aktywny w poszukiwaniu klientów.