Strona główna » Artykuły » Najważniejsze zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami

Najważniejsze zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Szukanie odpowiedniego mieszkania, posiadającego dobrą lokalizację oraz standard to niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli realizuje się je w pojedynkę. Liczba dostępnych w sieci ogłoszeń związanych z kupnem domu lub mieszkania, cały czas wzrasta, co nie ułatwia znalezienia najlepszej oferty. Sytuację komplikuje dodatkowo nieznajomość prawa oraz rynku nieruchomości, są jednak specjaliści, którzy służą swoją wiedzą w tym zakresie. 

Poszukiwanie informacji o nieruchomościach na sprzedaż 

Podstawową rolą pośrednika nieruchomości jest zbieranie informacji na temat nieruchomości oraz ich udostępnianie. Musi on orientować się aktualnych trendach na rynku wtórnym oraz pierwotnym nieruchomości, ale także w aktualnych zmianach w prawie. Usługi swoje pośrednik kieruje zarówno do potencjalnych nabywców, jak i sprzedawców mieszkań i domów. Stąd prowizja od pośrednictwa sprzedaży może być pobierana od obu stron. 

Pomoc w przyspieszeniu transakcji

Pośrednicy nieruchomości koncentrują się także na działaniach, które mają usprawnić i przyspieszyć przeprowadzenie transakcji pomiędzy kupującym a sprzedającym nieruchomość. W ramach współpracy z pośrednikiem zostaje sporządzona umowa, z którą każda ze stron musi się zapoznać. Umowy takie zazwyczaj podlegają negocjacjom. W przypadku współpracy ze sprzedawcą nieruchomości rola pośrednika obejmuje także pomoc w wycenie obiektu, sporządzenie ogłoszeń, ich promocję w różnych mediach, poszukiwanie chętnych do nabycia oraz organizacji spotkań z nimi.

Poszukiwanie odpowiedniej oferty

Pośrednik nieruchomościami zajmuje się również znajdowaniem nabywców oraz dopasowywaniem poszczególnych propozycji do ich potrzeb i możliwości finansowych. Działalność ta wymaga komunikatywności i łatwości w nawiązywaniu kontaktów. Wśród usług oferowanych przez pośredników pojawia się czasami pomoc przy realizacji formalności związanych z zawarciem kredytu hipotecznego lub doradztwo odnośnie do takiej pożyczki. Dzięki temu możliwość kupna własnego mieszkania staje się coraz łatwiej dostępna.