Strona główna » Artykuły » Ile wynosi prowizja dla pośrednika nieruchomości?

Ile wynosi prowizja dla pośrednika nieruchomości?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zawód pośrednika nieruchomości jest popularny na całym świecie. Osoby wykonujące tę profesję pobierają procentowe wynagrodzenie zależne od ceny przedmiotu sprzedaży. Pośrednik nieruchomości to osoba, która pomaga sprzedać właścicielowi nieruchomość lub poszukuje odpowiedniej nieruchomości do zakupu.

Na czym zarabia pośrednik nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości zajmuje się całym procesem sprzedażowym, przygotowując nieruchomość do sprzedaży i wszelkie potrzebne dokumenty. Może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą lub być zatrudniony w biurze nieruchomości. Krótko mówiąc, pośrednik to osoba, która w znacznym stopniu może odciążyć właściciela nieruchomości, aby ten nie musiał już martwić się znalezieniem kupca, a także przekonaniem go, że warto dobić z nim targu. Jeśli pośrednikowi uda się sfinalizować transakcję sprzedaży, otrzymuje wynagrodzenie. Prowizja dla pośrednika nieruchomości zazwyczaj wynosi około 2-3% od całkowitej ceny sprzedanego obiektu transakcji. Zatem im większa wartość przedmiotu transakcji, tym pośrednik otrzyma większe wynagrodzenie.

Kto płaci prowizję dla pośrednika nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości związany jest umową prawną z osobą, która sprzedaje nieruchomość i z biurem nieruchomości lub tylko ze sprzedawcą. Najczęściej prowizję nalicza się od kupującego, sprzedającego lub kupującego i sprzedającego. Pośrednik nigdy nie ukrywa wysokości prowizji w cenie nieruchomości, bo prowizja jest wynagrodzeniem, jakie sprzedający płaci za wykonaną usługę.

Wybierając biuro nieruchomości, warto wybrać te, które ma bogate doświadczenie i oferuje jasne warunki współpracy. Dzięki temu osoba, która sprzedaje nieruchomość, nie będzie musiała martwić się o jakość przeprowadzonej transakcji.