Strona główna » Artykuły » Wybór mieszkania, a kwestia metrażu

Wybór mieszkania, a kwestia metrażu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji w dorosłym życiu. Przed jej finalizacją należy wziąć pod uwagę szereg kwestii: czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego lub wtórnego, lokalizację oraz cenę. Ważną kwestią pozostaje również metraż nieruchomości, ponieważ przestrzeń powinna być przede wszystkim funkcjonalna. 

Jaka wielkość mieszkania jest najlepsza?

Jak wynika z najnowszych badań, największą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe. Dlaczego? Ich powierzchnia zapewnia możliwość urządzenia pokoju nie tylko dla rodziców, ale również i dla dziecka. Większa liczba pokoi zapewnia również komfort, w przypadku powiększenia się rodziny. 

Przyjmuje się, że mieszkania o powierzchni 45 m2 są świetnym rozwiązaniem dla osób mieszkających samotnie lub będących w związkach, a dla 4-osobowej rodziny optymalna wielkość to 60-70 m2. Mieszkania o metrażu większym niż 70 m2 to świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wysoki standard oraz dla rodzin wielodzietnych. 

Wielkość, a aranżacja mieszkania

Należy jednak pamiętać, że powierzchnia mieszkania nie zawsze idzie w parze z jego ustawnością. Co to oznacza? Powierzchnia podłóg nie zawsze jest równa powierzchni użytkowej, a pomieszczenie niskie lub ze skosami zmniejsza możliwość zagospodarowania o kilkadziesiąt procent, a jedno, wielkie pomieszczenie trudniej będzie urządzić dla rodziny niż mieszkanie z wydzielonymi już pokojami – tłumaczy doświadczony pośrednik nieruchomości. Przed wyborem mieszkania należy zorientować się, czy w powyższych przypadkach istnieje możliwość przebudowy lub aranżacji według naszych potrzeb. 

Młode osoby podejmujące decyzje o zakupie mieszkania powinny wziąć pod uwagę również swoje przyszłe plany. W większości przypadków nieruchomość nabywana jest z zamiarem pozostania w niej przez dobrych kilka lat, dlatego tak ważny jest wybór mieszkania o odpowiednim metrażu.