Strona główna » Artykuły » “Kupię mieszkanie”. Od czego zacząć poszukiwania własnego “M?”

“Kupię mieszkanie”. Od czego zacząć poszukiwania własnego “M?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Tym, co powinno poprzedzać każdą istotną decyzję, jest ocena własnych potrzeb oraz możliwości. Nie inaczej jest w przypadku kupna mieszkania. Warto wcześniej ocenić czy potrzebujemy mieszkania na osiedlu z podziemnym parkingiem, gdy nie jesteśmy zmotoryzowani czy dużą ilością placów zabaw, jeżeli jesteśmy osobami, które nie planują zakładania rodziny. Elementy takie będą wpływać z pewnością na zwiększenie ceny nieruchomości. 

Na co zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania od dewelopera?

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego będzie z pewnością uwarunkowany naszymi możliwościami finansowymi. Osoby lepiej uposażone będą poszukiwać mieszkania przez biura deweloperskie. W przypadku takich mieszkań najważniejsze jest sprawdzenie wpisu o działalności gospodarczej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto również skorzystać z informacji dostępnych w internecie, które pozwolą sprawdzić rzetelność danej firmy deweloperskiej. 

Jak poszukiwać mieszkania na rynku wtórnym?

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, aby dokonać ostatecznego wyboru, należy również obejrzeć wiele mieszkań je na miejscu. Jeśli chodzi o kwestie prawne w przypadku kupna mieszkania, którego nie będziemy pierwszym właścicielem, należy sprawdzić czy sprzedający jest faktycznym właścicielem mieszkania oraz czy nie jest ono zadłużone. Kupno nieruchomości wiąże się wtedy dla nas ze spłacaniem części długów poprzedniego właściciela.

Pozyskanie kredytu

Ważnym punktem poprzedzającą decyzję musi być poszukiwanie banku, który zdecyduje się na udzielenie kredytu, który będzie dla nas korzystny i rozłożony na wiele lat. Kredyt powinien także przewidywać rozwiązania dla klienta na wypadek utraty pracy lub choroby. Często, aby taki wniosek złożyć, należy dysponować dokumentami, takimi jak przedwstępna umowa z właścicielem lub informacja od firmy deweloperskiej o planach związanych z budową. 

Jak na nasz wybór wpływa lokalizacja mieszkania?

Z pewnością czynniki, które powinny mieć wpływ na naszą decyzję, to lokalizacja oraz dostępność linii komunikacyjnych. Oba te aspekty decydują o tym, ile czasu będzie zajmować nam dotarcie do pracy, szkoły itp. Z pewnością powinniśmy mieć to na uwadze, jeżeli kupujemy mieszkanie od dewelopera, a wiemy, że budowa osiedla lub domu jeszcze się nie rozpoczęła i sieci komunikacyjne, które mają pojawić się w planowanej lokalizacji, jeszcze nie zostały oddane do użytku.