Strona główna » Artykuły » Od czego zależą ceny mieszkań?

Od czego zależą ceny mieszkań?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Na cenę mieszkania ma wpływ wiele czynników, począwszy od tego czy pochodzi on z rynku pierwotnego lub wtórnego, czy jest umiejscowione w nowym budynku deweloperskim czy w odremontowanej kamienicy. Decydują o nim czynniki zarówno wewnętrzne, związane z charakterystyką danego lokalu, jak i zewnętrzne procesy toczące się na rynku nieruchomości. 

Wpływ lokalizacji na cenę mieszkania

Jednym z kluczowych elementów kształtujących cenę mieszkań i domów jest lokalizacja. Najchętniej wybierane miejsca do mieszkania znajdują się w centralnych dzielnicach dużych miast oraz na przedmieściach, które pozwalają na zachowanie odległości od centrum, a zatem więcej ciszy i mniej ruchu. Coraz większą popularnością cieszą się także mieszkania usytuowanych w dawnych robotniczych, gentryfikowanych dzielnicach, które do niedawna pozostawały zapomniane.

Kwestie umiejscowienia mieszkania

Poza lokalizacją ważne są także elementy umiejscowienia mieszkania takie jak piętro, ekspozycja względem stron świata, co wpływa na oświetlenie dostępne w pomieszczeniach. Z tego powodu np. dosyć małym zainteresowaniem cechują się mieszkania znajdujące się na parterze. Znaczący wpływ z kolei mają balkony, tarasy i inne elementy, które pozwalają zwiększyć powierzchnię użytkową mieszkania i wpłynąć na ilość dostępnego oświetlenia i świeżego powietrza.

Szeroko rozumiana estetyka

Element, który potrafi skutecznie odstraszyć nabywcę mieszkania, bez względu na to, czy znajduje się on na rynku wtórnym, czy pierwotnym, jest estetyka mieszkania. Ludzie oko natychmiast wyłapuje niespójności związane z dopasowanie koloru ścian do posadzki, czy związane z nieodpowiednim doborem mebli. Pomimo tego, że gusta inwestorów są różnorodne, istnieją pewne zasady kompozycyjne, które muszą być znane pośrednikom nieruchomości oraz deweloperom. 

Komunikacja i dostępność

Są to elementy, które uzupełniają się z lokalizacją. Niechętnie zdecydujemy się na mieszkania odległe od głównych szlaków komunikacji, ale też szkół, przedszkoli czy terenów zielonych. Często więc inwestycja w nieruchomość deweloperską wiąże się z koniecznością zaprojektowania terenów zielonych oraz placów zabaw, w końcu kupując mieszkanie często myśli również o dobrostanie i warunkach do rozwoju całej naszej rodziny.