Strona główna » Artykuły » Usytuowanie domu względem stron świata. Dlaczego ma to znaczenie?

Usytuowanie domu względem stron świata. Dlaczego ma to znaczenie?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Idealny dom, w którym nasze życie będzie toczyć się komfortowo, musi być nie tylko estetyczny i funkcjonalnie urządzony, ale także odpowiednio usytuowany względem stron świata. Może wydawać się nam na początku, że ta kwestia nie jest aż tak istotna, ale jeżeli tylko przyjrzymy się temu dokładniej, dojdziemy do wniosku, że strony świata mają istotny wpływ na to, jak będzie nam się mieszkać w danym budynku. Przeglądając oferty domów na sprzedaż, zwracajmy więc uwagę także na to, na jakie strony świata wychodzą okna poszczególnych pomieszczeń.

Jakie znaczenie ma lokalizacja domu względem stron świata?

Już na etapie projektowania domu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego odpowiednie usytuowanie względem stron świata. Dobrze przemyślany dom będzie tak ułożony, że jego mieszkańcy będą mogli żyć, podążając za ruchem słońca po nieboskłonie. Te pomieszczenia, w których przebywamy o poranku, powinny być więc skierowane w stronę wschodnią, tam, gdzie spędzamy godziny południowe i popołudniowe, okna powinny wychodzić na południe lub zachód. Odpowiednie usytuowanie naszego budynku będzie miało istotny wpływ na samopoczucie i zdrowie wszystkich domowników, może także realnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu.

Jakie powinno być optymalne rozmieszczenie pomieszczeń w domu?

Każda ze stron świata charakteryzuje się różnym stopniem i godzinami nasłonecznienia i to do nich powinniśmy dopasowywać położenie poszczególnych pomieszczeń. Od strony północnej najlepiej jest ulokować te pomieszczenia, które nie wymagają dużej ilości światła. Okna wychodzące na północ będą najlepszym rozwiązaniem w garażu, wiatrołapie, łazienkach czy pomieszczeniach gospodarczych. Kuchnia i jadalnia powinny wychodzić na stronę północno-wschodnią albo północno-zachodnią. Takie ułożenie sprawi, ze pomieszczenia, w których przechowujemy i spożywamy żywność, będą przyjemnie zacienione i nie będą się szybko przegrzewać. Od strony wschodniej dobrze jest ulokować sypialnie. Dzięki temu łatwiej będzie nam wstawać, a nasz nastrój po przebudzeniu słonecznymi promieniami będzie zdecydowanie lepszy. Okna wychodzące na południe i zachód powinny być zarezerwowane dla pomieszczeń, w których spędzamy godziny popołudniowe. To doskonałe miejsce na umieszczenie salonu, jadalni czy biblioteki. Od południa lub zachodu powinien znajdować się także taras i wyjście do ogrodu, dzięki czemu z salonu będziemy mieli zapewniony wspaniały i kojący widok na otaczającą dom zieleń.

Jak widać odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata, nie powinno być nigdy pozostawione przypadkowi. Dom, który jest dobrze ustawiony na działce, będzie miejscem, w którym nasze życie będzie toczyć się w zgodzie z naturalnym rytmem, który jest wyznaczany przez słońce.